Watch And Download Oscars 2022 Awards

Entertainment News
Help Us Share This Article

At the 94th Academy Awards on Sunday ,Oscars 2022 Awards the Academy hosted Regina Hall, Amy Schumer and Wanda Sykes and one of the celebrity hosts announced this year’s winners.

The ceremony took place on March 27, at the traditional home of the Oscars at the Theatre. Dolby at Ovation Hollywood. And is broadcast live on ABC and in more than 200 territories worldwide.

Below, find all the Oscar 2022 Awards winners:

Best Picture Nominees and Winner.

The winner is CODA” (Apple Original Films)
A Vendôme Pictures/Pathé in association with Apple Original Films Production
Philippe Rousselet, Fabrice Gianfermi and Patrick Wachsberger, Producers

  • Belfast” Belfast” (Focus Features).
    • A TKBC Production, Laura Berwick, Kenneth Branagh, Becca Kovacik and Tamar Thomas, Producers
  • CODA Apple Original Films)
    • A Vendôme Pictures/Pathé in association with Apple Original Films Production, Philippe Rousselet, Fabrice Gianfermi and Patrick Wachsberger, Producers
  • “Don’t Look Up” (Netflix) .
    • A Netflix/Hyperobject Industries Production, Adam McKay and Kevin Messick, Producers
  • “Drive My Car” (Sideshow and Janus Films)
    • A C&I Entertainment/Culture Entertainment/Bitters End Production, Teruhisa Yamamoto, Producer
  • “Dune” (Warner Bros.).
    • A Legendary Pictures Production, Mary Parent, Denis Villeneuve and Cale Boyter, Producers
  • “King Richard” (Warner Bros.).
    • A Star Thrower Entertainment/Westbrook Production, Tim White, Trevor White and Will Smith, Producers
  • “Licorice Pizza” (Metro Goldwyn Mayer/United Artists Releasing)
    • A Ghoulardi Film Company Production, Sara Murphy, Adam Somner and Paul Thomas Anderson, Producers
  • “Nightmare Alley” (Searchlight)
    • A Double Dare You Production, Guillermo del Toro, J. Miles Dale and Bradley Cooper, Producers
  • “The Power of the Dog” (Netflix)
    • A See-Saw Films/Bad Girl Creek/Max Films in association with Brightstar/The New Zealand Film Commission/Cross City Films/BBC Film Production, Jane Campion, Tanya Seghatchian, Emile Sherman, Iain Canning and Roger Frappier, Producers
  • “West Side Story” (Walt Disney)
    • A 20th Century Studios Production, Steven Spielberg and Kristie Macosko Krieger, Producers

Actor in a Leading Role.

The Winner is Will Smith in “King Richard”

  • Javi Javier Bardem in “Being the Ricardos”
  • Benedict Cumberbatch in “The Power of the Dog”
  • Andrew Garfield in “tick, tick…BOOM!”
  • Will Smith in “King Richard”
  • Denzel Washington in “The Tragedy of Macbeth

Actor in a Supporting Role Nominees And Winner.

The Winner is Troy Kotsur in “CODA

  • Ciar Ciarán Hinds in “Belfast”
  • Troy Kotsur in “CODA
  • Jesse Plemons in “The Power of the Dog”
  • J.K. Simmons in “Being the Ricardos”
  • Kodi Smit-McPhee in “The Power of the Dog”

Actress in a Leading Role

The Winner is Jessica Chastain in “The Eyes of Tammy Faye”.

  • Jessica Chastain in “The Eyes of Tammy Faye
  • Olivia Colman in “The Lost Daughter”
  • Penélope Cruz in “Parallel Mothers”
  • Nicole Kidman in “Being the Ricardos”
  • Kristen Stewart in “Spencer”

Actress in a Supporting Role

The winner is Ariana DeBose in “West Side Story”.

  • Jessie Buckley in “The Lost Daughter”
  • Ariana DeBose in “West Side Story”
  • Judi Dench in “Belfast”
  • Kirsten Dunst in “The Power of the Dog”
  • Aunjanue Ellis in “King Richard”

Animated Feature Film

The winner is Encanto”
Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino and Clark Spencer
.

  • Encanto”.
    • Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino and Clark Spencer
  • “Flee”
    • Jonas Poher Rasmussen, Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen and Charlotte De La Gournerie
  • “Luca”
    • Enrico Casarosa and Andrea Warren
  • “The Mitchells vs. the Machines”
    • Mike Rianda, Phil Lord, Christopher Miller and Kurt Albrecht
  • “Raya and the Last Dragon”
    • Don Hall, Carlos López Estrada, Osnat Shurer and Peter Del Vecho
READ ALSO  Video : Rudeboy Receives Gold Certification From YouTube For Passing One Hundred Million Views

Cinematography

The winner is Dune” — Greig Fraser.

  • Dune” — Greig Fraser
  • “Nightmare Alley” — Dan Laustsen
  • “The Power of the Dog” — Ari Wegner
  • “The Tragedy of Macbeth” — Bruno Delbonnel
  • “West Side Story” — Janusz Kaminski

Costume Design

The winner is Cruella” — Jenny Beavan.

  • Cruella” — Jenny Beavan
  • “Cyrano” — Massimo Cantini Parrini and Jacqueline Durran
  • “Dune” — Jacqueline West and Robert Morgan
  • “Nightmare Alley” — Luis Sequeira
  • “West Side Story” — Paul Tazewell

Directing

The Winner is Power of the Dog” — Jane Campion.

  • Belfast” — Kenneth Branagh
  • “Drive My Car” — Ryusuke Hamaguchi
  • “Licorice Pizza” — Paul Thomas Anderson
  • The Power of the Dog” — Jane Campion
  • “West Side Story” — Steven Spielberg

Documentary (Feature)

The winner is Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised)
Ahmir “Questlove” Thompson, Joseph Patel, Robert Fyvolent and David Dinerstein.

  • Asce Ascension”
    • Jessica Kingdon, Kira Simon-Kennedy and Nathan Truesdell
  • “Attica”
    • Stanley Nelson and Traci A. Curry
  • “Flee”
    • Jonas Poher Rasmussen, Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen and Charlotte De La Gournerie
  • “Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised)
    • Ahmir “Questlove” Thompson, Joseph Patel, Robert Fyvolent and David Dinerstein
  • “Writing with Fire”
    • Rintu Thomas and Sushmit Ghosh

Documentary (Short Subject)

The winner is The Queen of Basketball” Ben Proudfoot.

  • Audible”
    • Matt Ogens and Geoff McLean
  • “Lead Me Home”
    • Pedro Kos and Jon Shenk
  • The Queen of Basketball”
    • Ben Proudfoot
  • “Three Songs for Benazir”
    • Elizabeth Mirzaei and Gulistan Mirzaei
  • “When We Were Bullies”
    • Jay Rosenblatt

Film Editing ( Winners And Norminees)

The winner is Dune” — Joe Walker.

  • Don’t Look Up” — Hank Corwin
  • Dune” — Joe Walker
  • “King Richard” — Pamela Martin
  • “The Power of the Dog” — Peter Sciberras
  • “tick, tick…BOOM!” — Myron Kerstein and Andrew Weisblum

International Feature Film Winner And Norminees

The winner is Drive My Car Japan

  • Drive My Car, :Japan
  • “Flee”: Denmark
  • The Hand of God”Italy
  • “Lunana: A Yak in the Classroom” Bhutan
  • The Worst Person in the World”: Norway

Makeup and Hairstyling Winner And Norminees

The winner is : The Eyes of Tammy Faye” — Linda Dowds, Stephanie Ingram and Justin Raleigh.

  • Coming 2 America” — Mike Marino, Stacey Morris and Carla Farmer
  • “Cruella” — Nadia Stacey, Naomi Donne and Julia Vernon
  • “Dune” — Donald Mowat, Love Larson and Eva von Bahr
  • “The Eyes of Tammy Faye” — Linda Dowds, Stephanie Ingram and Justin Raleigh
  • “House of Gucci” — Göran Lundström, Anna Carin Lock and Frederic Aspiras

Music (Original Score Norminees And Winner)

The winners is Dune” — Hans Zimmer.

  • Don’t Look Up” — Nicholas Britell
  • Dune” — Hans Zimmer
  • “Encanto” — Germaine Franco
  • “Parallel Mothers” — Alberto Iglesias
  • “The Power of the Dog” — Jonny Greenwood

Music (Original Song Winner And Norminees)

The winner is No Time To Die” from “No Time to Die”
Music and Lyric by Billie Eilish and Finneas O’Connell.

  • Be Alive” from “King Richard”
    • Music and Lyric by DIXSON and Beyoncé Knowles-Carter
  • “Dos Oruguitas” from “Encanto.
    • ” Music and Lyric by Lin-Manuel Miranda
  • “Down To Joy” from “Belfast”
    • Music and Lyric by Van Morrison
  • No Time To Die” from “No Time to Die”
    • Music and Lyric by Billie Eilish and Finneas O’Connell
  • “Somehow You Do” from “Four Good Days”
    • Music and Lyric by Diane Warren
READ ALSO  Will Smith Slaps Chris Rock after the comic made a joke about Smith’s wife, Jada Pinkett Smith At The Oscar Awards (VIDEO)

Production Design (Norminees And Winner)

The Winner is Dune” Production Design: Patrice Vermette, Set Decoration: Zsuzsanna Sipos

  • “Nightmare Alley”Production Design: Tamara Deverell, Set Decoration: Shane Vieau
  • “The Power of the Dog”:Production Design: Grant Major, Set Decoration: Amber Richards
  • “The Tragedy of Macbeth”, Production Design: Stefan Dechant , Set Decoration: Nancy Haigh
  • “West Side Story”, Production Design: Adam Stockhausen , Set Decoration: Rena DeAngelo

Short Film ( Animated, Norminees And Winner)

The winner is The Windshield Wiper” Alberto Mielgo and Leo Sanchez.

  • Affairs of the Art”
    • Joanna Quinn and Les Mills
  • “Bestia”
    • Hugo Covarrubias and Tevo Díaz
  • “Boxballet”
    • Anton Dyakov
  • “Robin Robin”
    • Dan Ojari and Mikey Please
  • The Windshield Wiper”
    • Alberto Mielgo and Leo Sanchez

Short Film (Live Action Norminees And Winner)

The Winner is The Long Goodbye”
Aneil Karia and Riz Ahmed.

  • Ala Kachuu – Take and Run”
    • Maria Brendle and Nadine Lüchinger
  • “The Dress”
    • Tadeusz Łysiak and Maciej Ślesicki
  • The Long Goodbye”
    • Aneil Karia and Riz Ahmed
  • “On My Mind”
    • Martin Strange-Hansen and Kim Magnusson
  • “Please Hold”
    • K.D. Dávila and Levin Menekse

Sound Norminees And Winner

The winner of this category is Dune” — Mac Ruth, Mark Mangini, Theo Green, Doug Hemphill and Ron Bartlett.

  • Belfast” — Denise Yarde, Simon Chase, James Mather and Niv Adiri
  • Dune” — Mac Ruth, Mark Mangini, Theo Green, Doug Hemphill and Ron Bartlett
  • “No Time to Die” — Simon Hayes, Oliver Tarney, James Harrison, Paul Massey and Mark Taylor
  • “The Power of the Dog” — Richard Flynn, Robert Mackenzie and Tara Webb
  • “West Side Story” — Tod A. Maitland, Gary Rydstrom, Brian Chumney, Andy Nelson and Shawn Murphy

Visual Effects (Norminees And Winner)

The winner in this category is Dune” — Paul Lambert, Tristan Myles, Brian Connor and Gerd Nefzer.

  • Dune” — Paul Lambert, Tristan Myles, Brian Connor and Gerd Nefzer.
  • “Free Guy” — Swen Gillberg, Bryan Grill, Nikos Kalaitzidis and Dan Sudick
  • “No Time to Die” — Charlie Noble, Joel Green, Jonathan Fawkner and Chris Corbould
  • “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” — Christopher Townsend, Joe Farrell, Sean Noel Walker and Dan Oliver
  • “Spider-Man: No Way Home” — Kelly Port, Chris Waegner, Scott Edelstein and Dan Sudick

Writing (Adapted Screenplay, Norminees And Winner)

The winner of this category is CODA” — Screenplay by Siân Heder.

  • CODA” — Screenplay by Siân Heder
  • “Drive My Car” — Screenplay by Ryusuke Hamaguchi, Takamasa Oe
  • “Dune” — Screenplay by Jon Spaihts and Denis Villeneuve and Eric Roth
  • “The Lost Daughter” — Written by Maggie Gyllenhaal
  • “The Power of the Dog” — Written by Jane Campion

Writing (Original Screenplay)

The winner is Belfast” — Written by Kenneth Branagh.

  • Belfast” — Written by Kenneth Branagh
  • “Don’t Look Up” — Screenplay by Adam McKay , Story by Adam McKay & David Sirota
  • “King Richard” — Written by Zach Baylin
  • “Licorice Pizza” — Written by Paul Thomas Anderson
  • “The Worst Person in the World” — Written by Eskil Vogt, Joachim Trier

Watch And Download Full Oscars 2022 Awards Below


Help Us Share This Article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *